top of page

 

ЗАВДАННЯ

 для підготовки тестів з правознавства

 

1.     Основою організації пер­вісного суспільства була:

 

а)   корпоративна спорід­неність людей;

б)  кровна спорідненість лю­дей;

в)   територіальна спорід­неність людей.

 

2.    Організуючими засадами у додержавний період були:

 

а) тільки спільна воля людей у вигляді спільних рішень;

б)  тільки воля вождів, ста­рійшин;

в)   як воля вождів, старій­шин, так і спільна воля людей.

 

3.   Розрізняють такі форми ви­никнення держави:

 

а)  афінська;

б)  німецька;

в)  римська;

г)  германська.

4.    Основними ознаками дер­жавної влади є:

 

а)  самостійні

б)легітимність;

в)  суверенність;

г)  загальність;

д)  примусовість;

е)  публічність.

 

5.    Своєрідною матеріальною базою будь-якої держави є:

 

а)  загальнодержавна влас­ність;

б)  територія;

в)  природні ресурси;

г)  суверенітет.

 

6.    Найважливіші ознаки дер­жавного органу:

 

а)  державний орган являє собою колектив державних службовців або конкретну служ­бову особу;

б) державний орган виступає від імені держави і наділений нею конкретними владними пов­новаженнями;

в)   має визначену законом організаційну структуру і діє згідно з визначеними законом нормами;

г)   первинною структурною ланкою державного органу, на яку покладено певне коло служ­бових повноважень, є відділ;

д)  державний орган видає обов'язкові для виконання при­писи, реалізація яких забезпе­чується можливістю застосуван­ня примусу.

 

7.   Основною функцією держа­ви є:

 

а)  реалізація права;

б)  реалізація влади;

в)  утвердження і забезпечен­ня прав і свобод людини.

 

8.   Характерними рисами орга­ну законодавчої влади є те, що він:

а)  формується шляхом об­рання;

б)   виконує управлінську діяльність;

в) підпорядкований главі дер­жави;

г)  контролює діяльність виконавчої вертикалі влади.

 

ЗАДАЧІ З ПРАВОЗНАВСТВА

ЮРИДИЧНІ ЗАДАЧІ

1. ПРАВОВІДНОСИНИ

У завданнях цього розділу учням пропонується розглянути певні життєві ситуації, визначивши, чи регулюються вони нормами права, наявність у них правовідносин, а також вказати, хто стає учасни­ками цих правовідносин та до яких галузей права можна віднести правовідносини, що виникають, Во­дночас учитель може використати ці завдання під час вивчення відповідних тем для їх повного засвоєння, визначення осіб, що порушили закон та міри їхньої можливої відповідальності. Зважаючи на цю можливість подвійного використання у від­повідях дається не лише аналіз наявності право­відносин, а й більш повний аналіз ситуацій. Викону­ючи завдання, важливо, щоб учні не обмежувалися лише вказівкою на відсутність чи наявність правовідносин та їх учасників, а й зазначали, які види соціальних норм — не лише правові, а й моральні, релігійні тощо — діятимуть у кожній ситуації.

 

Задача 1. Вийшовши на пенсію, громадянин Ф. вирішив зайнятися сільським господарством. Для цього він придбав автомобіль ГАЗ. Щоб зібрати гроші, Ф. взяв гроші у борг. Але через місяць після придбання автомобіля у фірми "Укравто" у нього зіпсувався двигун. Відремонтувати двигун не вдалося, і Ф. звер­нувся з претензіями до фірми "Укравто", яка від­мовила в задоволенні претензії, тому що дефект припущено заводом, та запропонувала звернутися безпосередньо на Горьковський автозавод.

2. ТРУДОВЕ ПРАВО

Завдання цього розділу стосуються трудового права, ситуацій, що виникають у процесі здійснення трудових прав та обов'язків громадянина. Учні повинні проаналізувати запропоновані ситуації з точки зору трудового права, встановити, чи допуще­но порушення закону, які та ким саме. Доцільно про­понувати учням визначити, як треба діяти у назначеній ситуації, щоб задовольнити вимоги зако­нодавства.

 

Задача 1. Інженер В. протягом тривалого часу намагався перейти на роботу до проектного інституту. Нарешті йому вдалося знайти можливість для переходу. Після бесіди директор наклав на заяві В. резолюцію та побажав успіху в роботі. Наступного дня В. прийшов на роботу, але через дві години він відчув себе погано і через деякий час "швидка допомога" відвезла його до лікарні, де йому було зроблено опе­рацію. Коли майже через місяць він знову прийшов на робоче місце, начальник відділу, здивувавшись його появі, повідомив, що на його місце прийнято іншу людину — адже наказ про прийняття на роботу не був виданий. Чи допущено порушення закону?

 

4. КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО

Завдання цього розділу присвячені питанням кри­мінального права. У них подано опис ситуацій, що містять ознаки злочину. Учні повинні проаналізу­вати подані ситуації, визначити, чи має місце зло­чин, який саме, ким він вчинений. Необхідно також визначити, чи наявні обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність. Учні повинні все­бічно проаналізувати наведені ситуації, враховуючи особливості, що стосуються відповідальності не­повнолітніх, відповідальності за злочин, що не дове­дено до кінця. Якщо у ситуації йдеться про дії кількох осіб, учні мають визначити ступінь вини кожного, їхню роль у вчиненні злочину (вид співучасті).

Незалежно від місцевості, де сталася описана подія (у деяких завданнях наводяться реальні місця подій, запозичені з періодичних видань), для її аналізу в навчальних цілях мають застосовуватися закони України.

 

Задача 1. Група молоді поблизу готелю "Ялта" протягом тривалого часу порушувала громадський порядок, було завдано побої чоловіку, який зробив зауважен­ня. Під час припинення цих дій нарядом міліції, що прибув за викликом, нетверезий юнак В. кинув під ноги співробітникам міліції бойову гранату із зірва­ною чекою. Здавалося ще мить і станеться непоправ­не. Але співробітник міліції влучним ударом ноги відкинув гранату у безпечне місце, де вона і вибух­нула, не завдавши нікому шкоди.

• Чи вчинено злочин, якщо так, то який саме, ким? Чи є обтяжуючі або пом'якшуючі обставини?

3. ЦИВІЛЬНЕ ТА СІМЕЙНЕ ПРАВО

У цьому розділі об'єднано завдання з цивільного та сімейного права. Подаються завдання, що стосую­ться питань власності, порядку укладення та вико­нання різних видів угод (купівлі-продажу, даруван­ня тощо), спадкоємства. Деякі завдання стосуються прав покупця та порядку його дій у разі придбання речей неналежної якості. У питаннях сімейного пра­ва завдання стосуються порядку укладення та при­пинення шлюбу, визнання шлюбу недійсним, взаєм­них обов'язків дітей та батьків, аліментних обов'язків.

Коментуючи відповіді учнів, учитель повинен під­креслювати важливість чіткого виконання норм права для забезпечення захисту прав та інтересів громадян, можливість важких наслідків у разі недо­держання, зокрема, форми угоди. Обираючи завдан­ня, які пропонуються, вчитель повинен враховувати особливості певного класу, в тому числі особливості сімейних обставин деяких учнів (у першу чергу при аналізі завдань із сімейного права), щоб уникнути створення психологічно дискомфортної ситуації.

 

Задача 1. Коли Олександра Н. проводжали до лав Зброй­них Сил, його дядько С. при свідках пообіцяв, що після повернення Н. із служби він передасть пле­мінникові мотоцикл. Через 2 роки, коли Олександр повернувся додому, він нагадав про обіцянку, але С. відмовився передати мотоцикл, мотивуючи це тим, що суттєво змінилася економічна ситуація. Хто правий у цьому випадку?

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ УЧНІВ

 

ДО ОЛІМПІАД ТА КОНКУРСІВ

bottom of page