top of page

 

3. ЦИВІЛЬНЕ ТА СІМЕЙНЕ ПРАВО

 

У цьому розділі об'єднано завдання з цивільного та сімейного права. Подаються завдання, що стосую­ться питань власності, порядку укладення та вико­нання різних видів угод (купівлі-продажу, даруван­ня тощо), спадкоємства. Деякі завдання стосуються прав покупця та порядку його дій у разі придбання речей неналежної якості. У питаннях сімейного пра­ва завдання стосуються порядку укладення та при­пинення шлюбу, визнання шлюбу недійсним, взаєм­них обов'язків дітей та батьків, аліментних обов'язків.

Коментуючи відповіді учнів, учитель повинен під­креслювати важливість чіткого виконання норм права для забезпечення захисту прав та інтересів громадян, можливість важких наслідків у разі недо­держання, зокрема, форми угоди. Обираючи завдан­ня, які пропонуються, вчитель повинен враховувати особливості певного класу, в тому числі особливості сімейних обставин деяких учнів (у першу чергу при аналізі завдань із сімейного права), щоб уникнути створення психологічно дискомфортної ситуації.

 

Задача 1. Коли Олександра Н. проводжали до лав Зброй­них Сил, його дядько С. при свідках пообіцяв, що після повернення Н. із служби він передасть пле­мінникові мотоцикл. Через 2 роки, коли Олександр повернувся додому, він нагадав про обіцянку, але С. відмовився передати мотоцикл, мотивуючи це тим, що суттєво змінилася економічна ситуація. Хто правий у цьому випадку?

 

Задача 2. Громадянин С. продав художникові П. кар­тину, отримавши за неї 1000 грн. Під час переговорів щодо продажу П. запевнив С., що картину написано маловідомим автором, хоча П. знав, що насправді вона належить пензлю відомого художника Ярошевського. Через деякий час П. здав картину на аукціон, вказавши справжнього автора і початкову ціну 15000 грн. Довідавшись про це, С. звернувся до суду, вимагаючи повернення йому картини. Вирішіть цю справу.

 

Задача 3. Шістнадцятирічний Дмитро Ч. працював слю­сарем та навчався у вечірній школі. Отримавши заробітну плату (600 грн.), він придбав у свого однолітка школяра Олега Р. собаку за 250 грн., уклавши письмову угоду. Мати Дмитра, довідавшись про покупку, почала вимагати від батька Олега за­брати собаку назад та повернути гроші, мотивуючи це своєю незгодою з угодою, що її уклав неповно­літній син. Але батько Олега відмовився зробити це, вказавши, що дав попередню згоду своєму синові на продаж собаки. Мати Дмитра звернулася до суду. Яке рішення повинен прийняти суд?

 

Задача 4. Учні 9 класу Микола Р. та Тарас М., проходячи пізно ввечері повз закритий магазин, помітили по­жежу, що виникла всередині приміщення. Микола, розбивши вітрину, почав гасити пожежу, збиваючи полум'я курткою, а Тарас викликав пожежних та кинувся на допомогу. Під час гасіння пожежі Тарас збив з вітрини сервіз, який при цьому розбився. Під час гасіння було пошкоджено також куртку Миколи. Пізніше адміністрація звернулася з вимогою до Миколи та Тараса відшкодувати вартість вітрини та сервізу, вважаючи, що ці втрати стали наслідком некваліфікованих дій підлітків. Яке рішення має бути прийнято?

 

Задача 5. Громадянин К., проходячи повз склад заводу "Радар", помітив вогонь на горищі складу. Разом із працівником складу Б., що прибіг, помітивши во­гонь, вони зламали двері сараю громадянина Ф„, що стояв поряд, і взяли там драбину та відра для гасіння пожежі. Вогонь вдалося загасити, але при цьому згоріли куртка К. та драбина Ф. Крім того, К. дістав травму, для лікування якої він витратив певну суму грошей. К. та Ф. звернулися до суду з вимогами відшкодувати втрати, які вони понесли (К. вимагав відшкодування з боку заводу, а Ф. — з боку грома­дянина Б., що безпосередньо вчинив збитки). Яке рішення прийме суд?

 

Задача 6. Дванадцятирічний Олександр П. брав участь у кінозйомках і отримав винагороду — 400 грн. На ці гроші він придбав солодощі (2 грн.), блокнот і ручку (5 грн.) та годинник (350 грн.). Але батьки, вважаючи ці витрати нерозумними, звернулися до магазину з вимогою прийняти назад покупки та повернути гроші. Адміністрація відмовилася, посилаючись на те, що Олександр повідомив касира та продавця, що це його власні зароблені гроші. Хто правий в цій ситуації?

 

Задача 7. Громадянин С. взяв у борг 200 грн. у К. строком на один рік. Коли рік минув, С. повернув гроші те­леграфним переказом. Отримавши 200 грн., К. зате­лефонував С. і сказав, що гроші треба було б повер­нути особисто, до того ж вони повернуті без урахування інфляції (знецінення) і навіть без ураху­вання відсотків, що були б нараховані при зберіганні грошей у банку чи ощадкасі. Але С. відмовився вико­нати цю вимогу, вважаючи її незаконною. Хто з них правий?

 

Задача 8. Сімнадцятирічний Андрій Р. після закінчення школи влаштувався на роботу в НДІ ортопедії лабо­рантом. Через деякий час до директора НДІ прийшов батько Андрія та розповів, що його син недоцільно використовує свою зарплату — витрачає на колек­ціонування моделей автомобілів, поштових марок тощо, а додому приносить надзвичайно мало грошей, незважаючи на складні матеріальні умови сім'ї — мати Андрія — інвалід, непрацездатна, двоє сестер — школярки, батьківської зарплати не вистачає для життя. На прохання батька, директор дав вказівку видавати зарплату Андрію лише у при­сутності батька або самому батьку. Чи немає пору­шень у цьому рішенні?

 

Задача 9. Тринадцятирічний Віктор М. отримав у дарування від бабусі магнітофон. Через два місяці він, за погодженням з бабусею, обміняв магнітофон на кінокамеру, яку сусід Сергій Т. привіз з-за кордону. А по батько, дізнавшись про це, почав вимагати від Сергія повернути магнітофон і забрати кінокамеру, мотивуючи це відсутністю своєї згоди на обмін. Але Сергій та Віктор не погоджувалися, аргументуючи це тим, що магнітофон — дарунок бабусі, а вона дала згоду на обмін. Визначте хто правий?

 

Задача 10. Костянтин У. домовився з Оксаною М. про купівлю велосипеда. Він сплатив гроші, отримав розписку і, зважаючи на сильний дощ та пізній час, вирішив за згодою Оксани забрати велосипед наступ­ного дня. Але наступного дня, коли він прийшов до продавця, виявилося, що велосипед продано Валерію Д., який запропонував значно більшу суму. Але Кос­тянтин вимагав передачі купленого ним велосипеда. Хто правий у цій ситуації?

 

Задача 11. Збираючись подорожувати Сергій Т. купив у магазині 10 банок м'ясних консервів. Але наступно­го дня, пакуючи консерви, хлопець виявив, що банки здуті. Вважаючи продукти недоброякісними, він звернувся до магазину з вимогою обміняти кон­серви. Чи базується його вимога на законі?

 

Задача 12. Громадянці В. шлюбний вік за її заявою знижено до 16 років, вона одружилася з грома­дянином Р. У зв'язку з цим вона переїхала до чоло­віка в місто, а старий будинок, у якому вона жила до того окремо від батьків і який отримала у спадщину від дідуся, продала громадянці А. під знесення за невелику суму. Але батьки В., довідавшись про це, заявили вимогу анулювати цю угоду, мотивуючи це тим, що В. — неповнолітня, їхньої згоди на продаж не отримано, а сума, що її сплатила А. не відповідає справжній вартості будинку. В. відмовилася. Хто правий у цій ситуації?

 

Задача 13. Громадянин П. згодився допомогти своєму товаришеві М. На власному автомобілі "Пежо" П. перевозив домашні речі на нову квартиру. Під час однієї з поїздок автомобіль потрапив в аварію і пере­кинувся, М. був викинутий з автомашини та дістав тілесні ушкодження. Через деякий час, одужавши, М. почав вимагати відшкодування витрат, які він поніс, для лікування своїх травм та розбитого під час аварії телевізора. П. відмовився, мотивуючи це тим, що, як встановила автотехнічна експертиза, його ви­ни в аварії немає, у порушенні кримінальної справи було відмовлено. М. звернувся до суду. Яке рішення прийме суд?

 

Задача 14. Шістнадцятирічний школяр В., його однолі­ток — слюсар заводу Ш. та дванадцятирічний учень школи Л. зробили саморобний вибуховий пристрій та підірвали його у дворі свого будинку. Під час ви­буху було пошкоджено автомобіль, що стояв поряд, та гойдалки на дитячому майданчику. Житлово-експлуатаційна дільниця та володар автомобіля звернулися до суду з вимогою відшкодувати збитки. Але винні почували себе досить спокійно — адже вони ще не досягли повноліття, тому їм нічого не загрожує. Чи відповідає їхня впевненість закону?

 

Задача 15. Громадянин Т. їхав на велосипеді вулицею. Раптом він втратив свідомість внаслідок серцевого нападу. Велосипед, продовжуючи рух під ухил, на­брав швидкості і наїхав на пішохода С., що пере­ходив вулицю на позначеному переході. Внаслідок наїзду С. отримав важкі поранення, потрапив у лі­карню і велосипедист. Після одужання С. звернувся до суду з вимогою відшкодування витрат з боку Т. Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 16. Працюючи у геологічній експедиції у відда­леному районі Карпат, громадянин Ф. дістав важку травму. Побоюючись за своє життя, він вирішив залишити заповіт. Написавши заповіт, він звернувся до начальника експедиції з проханням засвідчити його. Той, прочитавши заповіт вголос, висловив обу­рення щодо його змісту — своє майно Ф. заповідав не дружині, а сторонній особі, але після наполягань Ф. засвідчив документ. Чи відповідає ця процедура вимогам закону?

 

Задача 17. Спадщина П. складається з автомобіля, дачі, внесків в ощадкасі та домашніх речей. Як розподі­лятиметься спадщина у кожному із запропонованих випадків :

а)  П. не залишив заповіту. Склад сім'ї — дру­жина (51 рік), дочка (12 років), що проживали разом із померлим, та син (19 років), який живе окремо із своєю дружиною.

б)  П. залишив заповіт, за яким все майно він заповів синові (22 роки) від першого шлюбу, що проживає окремо. Разом з ПІ. проживали дружина (49 років) та дочка (15 років).

в)   П. залишив заповідальне розпорядження в ощадкасі, за яким вклад має бути переданий його товаришеві, щодо іншого майна заповіту немає. ПІ. проживав один, родичів немає.

 

Задача 18. Громадянин П. та громадянка М. звернулися в ДОРАЦС з проханням зареєструвати їх шлюб. Прий­нявши заяву, співробітники ДОРАЦСу призначили строк реєстрації шлюбу через місяць після подання заяви. Але молоді не погодилися з цим, вони пояснили, що багато років знають один одного, тому для них додаткові роздуми не потрібні, до того ж П. — геолог, через кілька днів повинен виїжджати в експедицію на весь польовий сезон — більше ніж півроку. Чи можна вирішити цю ситуацію?

 

Задача 19. Одружуючись, Р. на вимогу майбутнього чоловіка О. дала йому розписку, згідно з якою вона зобов'язалася протягом сімейного життя не вступати на навчання чи роботу. Але після трьох років сімейного життя Р. виявила бажання вступити до вищого навчального закладу, О. заперечував, поси­лаючись на зобов'язання. Виник конфлікт. Хто правий у цій ситуації?

 

Задача 20. Громадянин Н, після авіакатастрофи, в яку він потрапив, частково втратив розум і за рішенням суду був визнаний недієздатним. Але через 5 років він вийшов з лікарні, почав працювати, ще через рік одружився. Дружину він повідомив про рішення суду, але в ДОРАЦС про це нічого не сказав. Два роки по тому суд повернув дієздатність Н. Але ще через три роки дружина звернулася з позовом до суду про визнання шлюбу недійсним, мотивуючи це недіє­здатністю Н. при його укладенні. Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 21. Навчаючись на п'ятому курсі університету, киянин Л. одружився з однокурсницею Р., яка при­їхала на навчання із Закарпаття. Батьки Л. дали згоду на шлюб, а батьки нареченої на весілля не приїхали, пояснюючи це транспортними складнос­тями. Після реєстрації шлюбу Р. було прописано у квартирі чоловіка, але вона майже не бувала тут. Постійні сварки з Л. та його батьками, відмова брати участь у веденні домашніх справ призвели до швид­кого погіршення відносин. Уже через сім місяців постало питання про неможливість сімейного життя. Що можна порадити чоловіку-невдасі, щоб вийти із складної ситуації з найменшими втратами, адже Р. вимагає поділу майна та житлової площі?

 

Задача 22. Громадяни М. та П. прийняли рішення про розлучення та звернулися до суду. Неповнолітній син на спільним рішенням мав залишитися з матір'ю М , але виникла суперечка щодо розподілу майна. Чоловік П. зазначив, що він протягом усього періоду перебування у шлюбі працював на двох роботах, отримуючи досить великі гроші, саме за них було придбано сучасну апаратуру, збудовано дачу. В той же час дружина М. тривалий час не працювала, була домогосподаркою. У зв'язку з цим П. вимагав виділити дружині 1/3 майна, а інші 2/3 залишити за ним. Яким має бути рішення суду?

 

Задача 23. Після розлучення громадянки Т. із своїм ко­лишнім чоловіком Р. у них виник конфлікт. Р. вима­гав, щоб колишня дружина змінила своє прізвище на дошлюбне, але Т. не погоджувалася. Конфлікт затяг­нувся і набув нової сили через два роки, коли Т. взяла новий шлюб і вирішила змінити прізвище сина, що жив з нею, на прізвище нового чоловіка, яке взяла собі і вона. Але Р. не дав згоди на це. Як вирішити цей конфлікт?

 

Задача 24. Після припинення шлюбу громадянки В. з громадянином П. за рішенням суду П. повинен був виплачувати на двох своїх неповнолітніх дітей аліменти. Але невдовзі по тому ПІ. почав часто змінювати місце роботи, влаштовувався працювати таким чином, щоб основний доход мати на роботі за сумісництвом, намагаючись зменшити аліменти. Внаслідок цього розмір аліментів постійно зменшу­вався і був недостатній для утримання дітей. Що можна порадити В., щоб вийти з цього становища?

 

Задача 25. Батько восьмирічного Миколи уклав від його імені угоду, за якою він став власником житлового будинку, який раніше належав громадянинові П. Через деякий час було підписано угоду про даруван­ня громадянинові Н. автомобіля, що раніше отримав Микола у спадщину від своєї бабусі. Чи відповідають угоди вимогам законодавства?

 

Задача 26. Після загибелі в автокатастрофі батьків п’ятнадцятирічний Віктор жив із своєю бабусею, яку було призначено опікуном. Але найбільше часу він проводив разом із своїм однолітком Сергієм та його батьком Н. Через рік на день народження Н. Віктор подарував батькові друга зібрання творів відомого письменника. На заперечення Н. Віктор запевнив, що це його власність, яка перейшла до нього у спад­щину від батьків. Але через деякий час бабуся звер­нулася з вимогою до Н. повернути книги, мотивуючи це відсутністю своєї згоди на подарунок. Хто правий у цій ситуації?

 

Задача 27. Громадянин Н. здав до хімчистки своє зимове пальто із штучного хутра. Коли через два тижні він отримав замовлення, виявилося, що пальто після чистки непридатне до використання, бо тканина підкладки не витримала хімічної обробки. На вимогу Н. відшкодувати його збитки адміністрація хімчист­ки відмовила, мотивуючи це відсутністю своєї вини у тому, що сталося. Що можна порадити Н. у цьому випадку?

 

Задача 28. Будівельники П, та Р., працюючи на капіталь­ному ремонті будинку, знайшли на горищі цього бу­динку кільканадцять золотих монет дореволюцій­ного виготовлення. Одну з монет вони взяли для визначення проби, а інші сховали. У ювелірній май­стерні, куди вони звернулися, їм визначили пробу, але зацікавилися походженням монети. Невдовзі П. та Р. були затримані під час спроби продати монети. Після вилучення інших монет та передачі їх фінан­совому відділу райвиконкому П. та Р. звернулися з вимогою виплатити їм 25% вартості скарбу. Чи відповідає закону їхня вимога?

bottom of page