top of page

 

2. ТРУДОВЕ ПРАВО

 

Завдання цього розділу стосуються трудового права, ситуацій, що виникають у процесі здійснення трудових прав та обов'язків громадянина. Учні повинні проаналізувати запропоновані ситуації з точки зору трудового права, встановити, чи допуще­но порушення закону, які та ким саме. Доцільно про­понувати учням визначити, як треба діяти у назначеній ситуації, щоб задовольнити вимоги зако­нодавства.

 

Задача 1. Інженер В. протягом тривалого часу намагався перейти на роботу до проектного інституту. Нарешті йому вдалося знайти можливість для переходу. Після бесіди директор наклав на заяві В. резолюцію та побажав успіху в роботі. Наступного дня В. прийшов на роботу, але через дві години він відчув себе погано і через деякий час "швидка допомога" відвезла його до лікарні, де йому було зроблено опе­рацію. Коли майже через місяць він знову прийшов на робоче місце, начальник відділу, здивувавшись його появі, повідомив, що на його місце прийнято іншу людину — адже наказ про прийняття на роботу не був виданий. Чи допущено порушення закону?

 

Задача 2. М. працював на заводі слюсарем-судноскладальником. Одного разу взимку на заводі сталася аварія тепломережі, роботи в цехах довелося при­пинити внаслідок низької температури. Адміні­страція видала наказ про переведення бригади слю­сарів, у тому числі М., на роботу, що її виконують слюсарі-сантехніки, строком на 1 тиждень для участі у ліквідації аварії. Але М. відмовився виконати наказ та продовжував приходити на своє звичайне місце роботи, пояснюючи це тим, що він уклав угоду на роботу саме слюсарем-судноскладальником, до того ж заробітна плата сантехніка набагато менша. Незважаючи на це, М. було звільнено з роботи за прогул. Чи відповідають законодавству дії праців­ника та адміністрації?

 

Задача 3. До директора малого підприємства звернулися з проханням прийняти на роботу М., А. та П. Грома­дянин М. — 17-річний випускник школи, що раніше не працював; А. — має 30-річний стаж роботи зі спе­ціальності, за якою вона влаштовується на роботу, має велику кількість заохочень за відмінну працю; П. працював до армії на цьому самому підприємстві. Усіх їх було прийнято на роботу. У наказі, що було видано і з яким М., А. та П. були ознайомлені, за­значалося, що їх прийнято на роботу з випробним строком один місяць. Коли минув місяць, усіх їх було звільнено з роботи як таких, що не пройшли випробного строку. Оцініть дії адміністрації щодо кожного з працівників.

 

Задача 4. Робітник Л. подав заяву про звільнення з заво­ду І березня. 15 березня він був запрошений до директора заводу, який повідомив, що його буде звільнено 28 березня, тому що заява потрапила до директора лише напередодні. Крім того, він зажадав під Л„ щоб той вказав у заяві причини свого звіль­нення. А. відмовився виконати цю вимогу та зажадав негайного звільнення. Хто правий у цій ситуації?

 

Задача 5. Токар П., обробляючи деталь, припустився гру­бої недбалості і зіпсував коштовну деталь, яка після цього не підлягає використанню. За це йому було оголошено догану. Крім того, він був позбавлений премії за підсумками роботи за квартал. Адміністра­ція звернулася із позовом до суду щодо повернення матеріальної шкоди, яку вчинив П. виробництву. П. звернувся до профспілкового комітету за захис­том своїх прав, які, на його думку, порушені, — за одну провину його покарано одразу трьома стягнен­нями. Що б ви відповіли працівникові?

 

Задача 6. У проектному інституті працювали інженером Н. та проектувальником 3. 10 вересня вони подали заяви про звільнення за власним бажанням. Н. звіль­няється у зв'язку з переведенням до нового місця служби її чоловіка-офіцера, просить звільнити її з 15 вересня. 3. просить звільнити її з 12 вересня, бо така умова поставлена перед нею на новому місці роботи. Адміністрація видала наказ про звільнення їх з роботи 24 вересня. Чи права адміністрація у цьому випадку?

 

Задача 7. Громадянка Ч. працювала у санаторії завідуючою складом. Вирішивши перейти на інше місце роботи, вона подала заяву про звільнення за власним бажанням. Адміністрація перевірила наявність майна, яке було доручено Ч., і виявила нестачу деякої кількості речей. У зв'язку з цим адміністрація відмовилася звільнити Ч. та видати їй трудову книжку до того, я и вона розрахується із санаторієм за втрачені речі. Чи правильно діяла адміністрація?

Задача 8. Шістнадцятирічний лаборант С. влаштувався на роботу в серпні. У березні він звернувся до дирек­тора заводу з проханням надати йому двотижневу відпустку для поїздки до родичів разом з батьками, які отримали відпустку на іншому підприємстві. Адміністрація відмовила йому, пояснюючи це, по-перше, виробничими обставинами та, по-друге, тим, що він відпрацював на підприємстві менше одинад­цяти місяців. Але С. не погодився з аргументами адміністрації. Хто правий?

 

Задача 9. Сімнадцятирічний М. працює у вагонному депо слюсарем. Депо забезпечує ремонт вагонів електропотягів і працює в три зміни: перша зміна з 7 до 16 години, друга — з 16 до 24 годин та третя — з 0 до 7 години. У зв'язку з виробничою необхідністю май­стер запропонував М. вийти у понеділок у другу зміну, а у четвер — у третю, а також вийти попра­цювати в неділю. М. погодився на це. Чи відпові­дають дії майстра вимогам закону?

 

Задача 10. Громадянин Ю. працював викладачем у торго­во-економічному інституті. На запрошення керів­ництва заводу "Електрон" він вирішив перейти на завод керівником наукової групи. Перехід на завод за погодженням з адміністрацією інституту прово­дився у порядку переведення. Але коли Ю. звіль­нився з інституту та прийшов до відділу кадрів заво­ду, йому було відмовлено в прийнятті на роботу. Як пояснив директор заводу, за час оформлення перево­ду було знайдено більш кваліфікованого працівника. Як діяти громадянинові Ю., чи порушено закон?

 

Задача 11. Після закінчення середньої школи С. почала працювати в майстерні секретарем. Але через пів­тора місяця у зв'язку зі вступом до інституту звіль­нилася з роботи. Адміністрація відмовилася видати трудову книжку, пояснюючи це тим, що "робота мала для неї випадковий та тимчасовий характер". Чи відповідають дії адміністрації вимогам законо­давства?

 

Задача 12. Громадянин Р., прочитавши оголошення у газеті, звернувся до відділу кадрів заводу з проханням прийняти  його на роботу. Після бесіди, йому запропонували прийти за остаточною відповіддю через кілька днів. Але коли він вдруге завітав, йому підмовили у прийнятті на роботу, пояснивши, що після його  візиту до них звернувся інший кандидат, який має більший досвід роботи. Р. вважає це пору­шенням його прав і звернувся до суду. Яким має бути рішення суду?

 

Задача 13. Громадянин П. влаштувався на роботу в кон­структорське бюро на посаду інженера-конструктора а випробним строком три місяці. Але коли цей строк закінчився, йому запропонували подовжити його ще на три місяці. Він погодився, але наприкінці цього додаткового строку його було звільнено як такого, що не витримав випробування. Чи відповідають дії адміністрації вимогам закону?

 

Задача 14. Громадянку С. було прийнято на роботу тка­лею з випробним строком два місяці. Але через тиждень вона два дні не з'являлася на роботі, а коли вийшла на третій день, не змогла дати поважних пояснень прогулу. Адміністрація видала наказ про звільнення С. з роботи. Чи не припущено порушень трудового законодавства?

 

Задача 15. Після побудови нового лабораторного корпусу відділ головного конструктора фабрики було переве­дено із заводоуправління, що міститься біля прохід­ної, до новобудови, яка розташована далі від входу па завод. Співробітники відділу звернулися зі скар­гою на це рішення до комісії з трудових спорів, вва­жаючи, що таке переведення може бути здійснено лише за їхньою згодою. Вони мотивували це, зокре­ма, тим, що до нового будинку веде близько кіло­метра розбитої дороги територією фабрики. Яке рішення повинна прийняти комісія?

 

Задача 16. Громадянин К. працював монтажником, але потім захворів. Медична комісія визнала його не здатним виконувати попередню роботу, у зв'язку з чим адміністрація видала наказ про його переведення  на роботу обліковцем. Але К. не погодився з цим і зажадав поновлення його на попередній роботі, мотивуючи це тим, що він не давав згоди на переве­дення. Хто правий у цій ситуації, як її вирішити?

 

Задача 17. Сімнадцятирічний Ігор Н. після закінчення одинадцятого класу працював на заводі токарем. Але через три місяці на підприємстві почалося скорочен­ня працівників, за згодою профспілкового комітету хлопця було звільнено з роботи. Чи відповідають дії адміністрації вимогам закону?

 

Задача 18. Шістнадцятирічна Ганна працювала операто­ром ЕОМ у конструкторському бюро та заочно навча­лася у технікумі. Згідно з правилами внутрішнього розпорядку її робочий тиждень становив 38 годин. Навесні вона звернулася до адміністрації з прохан­ням надати їй відпустку для складання екзаменів у технікумі в червні, а одразу після цього надати чер­гову щорічну відпустку. Адміністрація відмовила Ганні, мотивуючи це хворобою кількох працівниць, які виконували такі самі функції, та надзвичайним напруженням з виконанням піврічного завдання. Чи є тут порушення трудового законодавства?

 

Задача 19. Першого вересня М. подав заяву про звільнення за власним бажанням. Але 12 вересня він звернувся до начальника цеху та повідомив, що змінив свої: рішення та вирішив залишитися працювати. Незва­жаючи на це, 18 вересня його викликали до відділу кадрів і видали розрахунок та трудову книжку із записом про звільнення. М. звернувся до суду з вимогою поновити його на роботі. Яким буде рішення суду?

 

Задача 20. Громадянин Р. подав заяву про звільнення за власним бажанням. Але при оформленні звільнення виявилася нестача деякого коштовного інструменту, що його було передано для використання Р. У день звільнення Р. видано трудову книжку, а гроші не були виплачені у зв'язку з тим, що Р. відмовився відшкодувати вартість втраченого інструменту. Р. звернувся до суду з вимогою виплатити зарплату йому за час з дня звільнення, підприємство запере­чувало, бо трудову книжку Р. було видано, отже він мав змогу влаштуватися на роботу. Підприємство звернулося із зустрічним позовом, вимагаючи від­шкодування за втрачений інструмент. Спробуйте вирішити цю справу.

 

Задача 21. Економіст взуттєвої фабрики В. відмовився виконати розпорядження начальника планового відділу про виконання обов'язків громадського вихо­вателя неповнолітнього, який працював у відділі за направленням комісії у справах неповнолітніх. Ван­тажник М. не прийшов на збори трудового ко­лективу, де обговорювалися питання реорганізації підприємства. За ці порушення директор фабрики видав наказ, у якому обом працівникам було оголо­шено догану. Чи відповідають дії адміністрації тру­довому законодавству?

 

Задача 22. Закінчивши дев'ятий клас, Андрій Ц. вирі­шив піти працювати і влаштувався теслею на завод. Два місяці все було добре — Андрій старанно працю­вав, одночасно вступив до вечірньої школи. Але потім ситуація несподівано змінилася — Андрій почав запізнюватися на роботу, за що йому було ого­лошено догану. А потім Андрій внаслідок власної неуважності та недбалості зіпсував важливу деталь, яку обробляв. Після цього, отримавши згоду проф­спілкового комітету, адміністрація видала наказ про звільнення Андрія з роботи. Чи додержано у цій ситуації вимог трудового законодавства?

bottom of page